Новости Магаданской и Синегорской епархии

В День Победы в храмах Магаданской епархии совершены поминальные богослужения

Источник информации: Магаданская епархия
9 Мая 2022
9 мая 2022

9 мая 2022 г., в 77-ю годовщину Победы, в храмах Магаданской епархии молитвенно почтили память погибших в Великой Отечественной войне.

В этот день за Божественной литургией на заупокойной ектении были вознесены особые прошения «о вождех и воинах... и всех Победы ради потрудившихся…», а по окончании Литургии были совершены Благодарственный молебен Господу Богу о даровании Победы и заупокойная лития.

Особое ежегодное литургическое поминовение усопших воинов, за веру, Отечество и народ жизнь свою положивших, и всех страдальчески погибших в годы Великой Отечественной войны 1941–1945 годов, установлено Определением Архиерейского Собора Русской Православной Церкви 29 ноября – 4 декабря 1994 года.

Также с 2010 года, по благословению Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла, установлена традиция совершать благодарственный молебен Господу Богу за дарование победы в Великой Отечественной войне.

Текст молитвы из последования Благодарственного молебна Господу Богу за дарование Победы:

Бо́же Вели́кий и Непостижи́мый, спаса́яй погиба́ющия, животворя́й ме́ртвыя,/ вся творя́й по во́ли Твое́й, и ди́вным Твои́м про́мыслом управля́яй вся́ческая!/ Приклони́ у́хо Твое́ с высоты́ святы́я Твоея́ и приими́ от нас, смире́нных и недосто́йных рабо́в Твои́х,/ се́рдцем и усты́ возноси́мая Тебе́ благода́рственная сия́ моле́ния, испове́дания и славосло́вия.

Яко не по беззако́нием на́шим сотвори́л еси́ нам, Го́споди, ниже́ по грехо́м на́шим возда́л еси́ нам./ Ты глаго́лал еси́ дре́вле сыново́м Изра́илевым, я́ко, а́ще не послу́шают гла́са Твоего́ храни́ти и твори́ти вся за́поведи Твоя́,/ наведе́ши на них язы́к безсту́ден лице́м, и́же сокруши́т их во градех их, до́ндеже разоря́тся сте́ны их./ И мы ве́дехом, я́ко испо́лнился глаго́л сей стра́шный на наро́де на́шем./

Но Ты, Го́споди Бо́же, Ще́дрый и Ми́лостивый, Долготерпели́вый и И́стинный/ и пра́вду храня́й и творя́й ми́лость, ми́лостию ве́лиею поми́ловал еси́/ и, посети́в жезло́м непра́вды на́ша, уще́дрил еси́ нас побе́дою на сопоста́ты./ Те́мже утверди́ся се́рце на́ше в Го́споде на́шем,/ вознесе́ся рог наш в Бо́зе на́шем, возвесели́хомся о спасе́нии Твое́м./ Благодари́м Тя за избавле́ние Оте́чества от врага́ лю́таго./ Да́ждь нам, Го́споди, па́мять сего́ сла́внаго Твоего́ посеще́ния/ тве́рдо и непреста́нно име́ти в себе́,/ е́же всегда́ благодари́ти и славосло́вити:/ сла́ва Тебе́, Бо́гу, Благоде́телю на́шему, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Пресс-служба епархии